Makijaż permanentny brwi to rodzaj trwałego makijażu, który ma na celu imitowanie naturalnego łuku brwiowego. Taka forma makijażu optycznie zagęszcza włoski, pozwala skorygować kształt brwi, a także odbudować je w przypadku całkowitego ich braku. Makijaż permanentny polega na umieszczeniu pigmentu pod powierzchnią naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia. Wykonanie zabiegu wiąże się z przerwaniem ciągłości naskórka, dlatego istotną kwestią jest właściwa pielęgnacja, która wpłynie nie tylko na ostateczny wygląd brwi, ale również na ich trwałość.
Wygląd i gojenie się brwi po makijażu permanentnym
Całkowity proces gojenia się brwi po makijażu permanentnym wynosi około 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu skóra w okolicach łuku brwiowego może być zaczerwieniona. Stan podrażnienia ustępuje jednak po około 2-3 godzinach od zakończenia zabiegu. Czas gojenia zależny jest tutaj od indywidualnych uwarunkowań naskórka. W miejscu podania znieczulenia, skóra jest może być nieco jaśniejsza. Odbarwienie spowodowane jest to obkurczaniem się naczyń krwionośnych i zanika wraz z ustąpieniem znieczulenia. W kolejnych dniach po zabiegu makijażu permanentnego brwi skóra w ich okolicach zaczyna się łuszczyć, a w miejscu pigmentacji mogą pojawiać się niewielkie strupki, których nie należy zrywać.
Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym
Po zabiegu makijażu permanentnego brwi zalecane jest używanie jedynie dedykowanych lub poleconych kosmetyków i stosowanie się do wszelkich wskazówek linergistki. Należy pamiętać o tym, by w żaden sposób nie trzeć, nie natłuszczać, ani nie myć skóry wokół brwi mydłem. Po 24h od zabiegu, przy użyciu jałowego gazika powinno się zacząć delikatnie osuszać skórę z nagromadzonego osocza. Naskórek wokół brwi należy traktować ze szczególną ostrożnością, po ówczesnym dokładnym zdezynfekowaniu rąk.
Co ważne, przez minimum 6 dni od wykonania zabiegu makijażu brwi należy unikać słońca i pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV. Wszelki kontakt ze słońcem może bowiem skutkować rozjaśnieniem się pigmentu na brwiach. Po zabiegu konieczna jest także tygodniowa rezygnacja z aktywności fizycznej, a także miesięczna rezygnacja z solarium, sauny i basenu. Zaleca się również unikać gorących napojów, ostrych potraw i alkoholu, bowiem rozrzedzają one krew i powodują, że pigment nieprawidłowo osadza się na naskórku.
Stosowanie się do wymienionych poleceń jest niezwykle istotne z perspektywy całego procesu rekonwalescencji. Wówczas naruszona skóra regeneruje się i zachodzą w niej zmiany, które nie mogą być zakłócane przez nieodpowiednią pielęgnację.