zmarszczki-na-czoleZmarszczki na skórze są naturalnym etapem procesu starzenia się skóry. Związane jest to ze zmniejszą produkcją kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Z wiekiem skóra traci swoją jędrność i sprężystość – do powstania zmarszczek przyczyniają się zarówno genetyczne predyspozycje, jak i brak właściwej pielęgnacji.

Do powstania zmarszczek przyczynia się przede wszystkim wiek. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na powstanie zmarszczek są też predyspozycje genetyczne – to dlatego niektórzy długo cieszą się gładką skórą, podczas gdy u innych pierwsze widoczne zmarszczki są już obecne w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat. Nie bez znaczenia jest też dieta, jak i codzienna pielęgnacja skóry.

Skąd się biorą zmarszczki na czole?

Bezpośrednią przyczyną zmarszczek na czole jest nasza mimika. Bruzdy nad brwiami powstają w momencie gdy jesteśmy na czymś skupieni, ale też i wtedy gdy się śmiejemy. Z wiekiem mięśnie twarzy przestają być tak elastyczne i wtedy też powstają pierwsze zmarszczki.

Proces powstania zmarszczek można opóźnić – w tym celu istotne jest unikanie promieniowania UV, czyli niezbędne jest nakładania właściwych kremów z filtrami. Podczas codziennej pielęgnacji dobrze jest także wykonywać masaż, który pobudza produkcję kolagenu. Wreszcie – właściwa dieta. Zmarszczki na twarzy są również wynikiem niewłaściwego nawodnienia organizmu, dlatego też tak ważne jest wypijanie dużej ilości wody, a także dostarczanie organizmowi witamin i minerałów, w tym z grupy B, które odpowiadają za wygląd skóry, włosów i paznokci.

Domowe sposoby na zmarszczki na czole

Skoro już wiemy, jak powstają zmarszczki i jak można opóźnić ich pogłębienie, pozostaje pytanie czy istnieją domowe sposoby na ich całkowite pozbycie się? Niestety zmarszczek mimicznych nie można pozbyć się nie panując nad mimiką twarzy. Aby lwia bruzda zniknęła z czoła musielibyśmy przestać się uśmiechać, a także martwić, a jest to zadanie bardzo trudne.

Na pewno pomocny będzie codzienny masaż twarzy z wykorzystaniem kremów, które sprzyjają pobudzeniu kolagenu i nawilżają – dzięki nim skóra staje się bardziej elastyczna, co pomaga w rozluźnieniu, a tym samym nieco hamuje proces powstawania nowych zmarszczek. Dużą popularnością cieszy się także joga twarzy, zwana także fitnessem – podobnie, jak masaż skóry działa ona pobudzająco na mięśnie i sprzyja produkcji kolagenu.

Aby pozbyć się zmarszczek niezbędny jest zabieg z zakresu medycyny estetycznej – zlikwidować zmarszczki można na kilka sposobów, w tym metodą HIFU 3D, która jest bezinwazyjna i punktowa, a zatem pozwoli na właściwe wygładzenie tylko konkretnego obszaru twarzy. Drugim sposobem jest klasyczny zastrzyk toksyny botulinowej, która wypełni powstałe bruzdy i doprowadzi do częściowego paraliżu mięśni.

Pierwsze zmarszczki na czole zawsze budzą lekki niepokój, tymczasem zmarszczki mimiczne są delikatne i świadczą o ekspresji. Wraz z wiekiem będą się one pogłębiać, dlatego delikatny zabieg medycyny estetycznej z pewnością przywróci twarzy młodzieńczy wygląd. Zapraszamy do naszego gabinetu kosmetycznego w Bydgoszczy!

-->